Celem projektu jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczo-innowacyjnych przedsiębiorstw, których celem jest wdrażanie innowacji produktowych lub procesowych oraz cyfryzacja i transformacja przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju, a także internacjonalizacja przedsiębiorstw oraz podnoszenie kwalifikacji kadr.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
O dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie przedsiębiorstwa niezależnie od wielkości. Projekty mogą być realizowane przez jedno przedsiębiorstwo lub w konsorcjach z innymi przedsiębiorstwami lub jednostkami badawczymi. Konkretne nabory skierowane są do różnej wielkości przedsiębiorstw.
Modułowość
Projekt może składać się z maksymalnie siedmiu różnych modułów. Moduły w ramach jednego projektu mogą być realizowane w sposób linearny (gdzie realizacja danego modułu jest kontynuacją innego modułu) lub nielinearny (gdzie moduły realizowane są niezależnie). Ścieżka SMART wspiera projekty obejmujące:
Moduły obligatoryjne
W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować co najmniej jeden z dwóch modułów: moduł B+R lub moduł wdrożenie innowacji.
Moduły fakultatywne
Moduł infrastruktura B+R
Moduł umożliwia dofinansowanie utworzenia lub rozbudowy centrum badawczo-rozwojowego zlokalizowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ośrodek badawczo-rozwojowy musi umożliwiać realizację określonego we wniosku planu badawczego, który prowadzi do powstania krajowych innowacji produktowych lub procesowych.
Moduł zazielenienie przedsiębiorstw
Moduł umożliwia dofinansowanie działań zmierzających do zielonej transformacji przedsiębiorstwa. Działania te mogą dotyczyć poprawy gospodarki odpadami, zwiększenia efektywności energetycznej, ograniczenia zanieczyszczeń, bardziej efektywnego wykorzystania materiałów, ekologicznego projektowania czy weryfikacji technologii środowiskowych.
Wysokość dofinansowania
Mapa pomocy regionalnej przedstawia maksymalny poziom dofinansowania możliwy do uzyskania przez przedsiębiorstwo realizujące projekt w danym województwie.

źródło: https://www.parp.gov.pl/mapa-pomocy-regionalnej-dla-polski
Intensywność może zostać zwiększona do maksymalnie 80% kosztów kwalifikowalnych:
a) o 10% dla średnich przedsiębiorców,
b) o 20% dla mikro- i małych przedsiębiorców,
Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na stronie https://www.parp.gov.pl/mapa-pomocy-regionalnej-dla-polski
Kontakt
Umów się
na bezpłatną konsultację!
Nasz zespół ekspertów jest gotowy, by odpowiedzieć na Państwa pytania i pomóc w rozwiązaniu problemów. Bez względu na to, czy potrzebują Państwo porady dotyczącej biznesu, finansów czy rozwoju osobistego, nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji.